poniedziałek, 5 listopada 2018

5. Praca i energia.


Pracę definiujemy jako iloczyn skalarny siły i przemieszczenia w kierunku jej działania.
                                                        W = F·Δx·cosα                                    
W szczególnych przypadkach: jeśli zwroty siły i przemieszczenia są zgodne (kąt α = 0), praca jest dodatnia, a gdy zwroty są przeciwne (α = 180°), to praca jest ujemna. Dla przykładu rozwiążmy zadanie, dla przypadku pola jednorodnego (w cienkiej warstwie w pobliżu powierzchni Ziemi). Warstwa jest na tyle cienka, że przyśpieszenie na całej drodze jest praktycznie jednakowe. Oczywiście, także natężenie pola w każdym punkcie jest jednakowe.
Ciało porusza się swobodnie w pionie. Początkowo znajdowało się w punkcie A na wysokości y(1), a po pewnym czasie w punkcie B na wysokości y(2). Oblicz pracę siły grawitacyjnej  na odcinku AB.
Rozwiązanie.
                                                     W = F[y(2) – y(1)]
Rozważmy dwa przypadki: 1°  y(2) > y(1) , czyli ciało porusza się do góry (siła działa ku dołowi). W tym przypadku praca siły grawitacji jest ujemna. By wzór odpowiadał prawdzie, należy więc dostawić minus:
                                                     W = – F[y(2) – y(1)]
2° Jeśli ciało opada: y(2) < y(1) , praca sily grawitacyjnej jest dodatnia. Dzięki minusowi zapisanemu we wzorze, wszystko się zgadza. Mamy więc:  
                                                     W  = – [Fy(2) – Fy(1)]
Mamy tu różnicę iloczynów siły i wielkości oznaczającej położenie, z osobna: początkowe i końcowe. Iloczyn taki nazywamy energią potencjalną. Wielkość ta (energia) określa stan w danym punkcie, w odróżnieniu od pracy, która opisuje proces. Podkreślam, praca nie jest energią pomimo, że wielkości te mają tę samą jednostkę (dżul - J, eV). Rzecz zapisać można w następujacy sposób:
Wzór (3) nazwać można wzorem definiującym energię potencjalną.

   Jak wiadomo istnieje też energia kinetyczna, energia ruchu. Wyprowadzenie jej nie ma tu uzasadnienia w związku z omawianą tematyką. Wystarczy podanie wzorów definicyjnych:


Tym razem bez minusa.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz